czwartek, 7 sierpnia 2014

Projekt aktywizacji konserwatorów wind

W dniu 22 kwietnia tego roku w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja organizacji Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów i Wind [PSPDiW], przedstawiciele objęci programem nauczyciele i młodzież z warszawskich szkół zawodowych oraz organizatorzy tego programu. Spotkanie miało na celu podsumowanie zadań które udało się wykonać odkąd program ruszył. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizującego program operacyjny Kapitał Ludzki. Jednym z jego celów jest wzrost aktywności zawodowej, który osiąga się także poprzez przysposabianie młodzieży do nowych zawodów, w tym w szczególności w dziedzinie obsługi konserwatorskiej wind i dźwigów.
Od długiego czasu Polska miała w tym względzie duże doświadczenie w kształceniu specjalistów w tym kierunku. Odbywało się ono już od poziomu szkół zawodowych,a dla niektórych na studiach. Od tego czasu zaistniała luka w nauczaniu tego zawodu, która stała się społecznie dotkliwą. Krąg osób zawodowo czynnych z natury rzeczy wykruszał się. Dodatkowo, ostatnimi czasy mamy do czynienia z rewolucją technologiczną na polskim rynku wind i dźwigów, której konsekwencją jest chroniczny brak konserwatorów eksploatowanych urządzeń. Konferencja została poprowadzona przez Mieczysława Nowotniaka, który jest zastępcą dyrektora Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy, czyli główny organ prowadzący szkolenia. Po zakończeniu kursu, uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia specjalizacji, a po zdaniu egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego mają możliwość otrzymać uprawnienia III stopnia na konserwację dźwigów i wind.
Całość budżetu programu wynosi 898 tys. PLN z czego 788 tys. PLN pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Projekt ma przygotować młodych ludzi do zadań konserwacyjnych urządzeń dźwigowych i wind według norm MES (Modułów Umiejętności Zawodowych). Z szkolenia bardzo zadowoleni są przedstawiciele firm produkcjach windy. Maja nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom dostana wreszcie dobrze wykwalifikowanych pracowników, których nie trzeba szkolić od początku.

1 komentarze:

  1. Schodołazy kroczące reprezentują zaawansowaną technologię w zakresie mobilnych rozwiązań dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Te urządzenia działają na zasadzie kroczącej, co pozwala na płynne i naturalne pokonywanie schodów. Schodołazy kroczące są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują stabilnego i kontrolowanego wsparcia podczas poruszania się w przestrzeniach wyposażonych w schody, oferując jednocześnie komfort i niezależność.

    OdpowiedzUsuń